Tłoczenie na gorąco – co to jest?

Kalendarze, wizytówki czy inne gadżety biurowo-reklamowe nie zawsze są same w sobie bardzo atrakcyjne. Zwykły wiszący kalendarz, czy biała wizytówka z czarnym napisem raczej nie przyciągnie niczyjej uwagi.

Tłoczenie na gorąco to ozdabianie

tłoczenie na gorącoDlatego też drukarnie starają się sięgać po sprawdzone sposoby na ozdabianie takich produktów, żeby stały się one bardziej atrakcyjne dla odbiorców. Jedną z takich metod jest skuteczne tłoczenie na gorąco, zwane też jako hot stamping. Ta nazwa zapewnię niewiele nam mówi, jednak jest to bardzo popularna technika zdobienia papieru. Z pewnością każda dobra drukarnia powinna mieć w swojej ofercie takie usługi jak tłoczenie na gorąco. Na czym ono polega? Co nam ono daje? Jak już było to wspominane jest to rodzaj zdobienia. Dzięki niemu kalendarze książkowe z logo mogą mieć owe logo pozłacane czy posrebrzane, lub po prostu w innym metalicznym kolorze. Z pewnością dzięki temu będzie ono o wiele lepiej widoczne, niż przy zwykłym tłoczeniu. Kalendarze z logo to jednak nie jedna opcja zastosowania hot stampingu. Równie dobrze sprawdzi się na naszych wizytówkach. Możemy umieścić na nich dekoracyjną czcionkę, użyta do napisania nazwy firmy czy naszego imienia i nazwiska. Dzięki temu nasza wizytówka będzie się wyróżniała na tle innych, a klienci uznają nas za osobę kreatywną i pomysłową.

tłoczenie na gorącoObecnie taką techniką można ozdabiać wszystko: kalendarze trójdzielne dla firm, papier firmowy, czy zakładki do książek. Do wyboru mamy nieograniczoną liczbę kolorów. Tłoczenie na gorąco jest bowiem nakładaniem cieniutkiej warstwy folii na podkład drukowany. Pod wpływem temperatury kelj zawarty z niej się upłynnia, a folia przyczepia się na stałe do podłoża. Jest to proces szybki, a do tego możemy mieć pewność, ze nie zniszczymy w ten sposób papieru. Jest kilka rodzajów maszyn wykonujące tłoczenie na gorąco. Matryce wcale nie muszą być jedynie płaskie (płaskie podłoże i płaska góra) , ponieważ dostępne są także cylindryczne, czyli w kształcie walca (góra, dół płaski), jak również rotacyjne, gdzie mamy do czynienia z dwoma walcowatymi głowicami. Każda z nich ma swoje wady i zalety, więc stosuje się też je w różnych przypadkach, an przykład inne będą przy dużych nadrukach, inne przy mniejszych zdobieniach. Jest również inna metoda zdobienia papieru zwana cold stampingiem, czyli tłoczeniem na zimno.

Wtedy jak nie trudno się jest domyśleć nie używa się wysokiej temperatury. Do tego też ma ona nieco inne właściwości, na przykład pozwala na wykonanie zdobień z przejściami kolorystycznymi (tonowaniem).