Parametry papierów do drukarek
papier do drukarki

Parametry papierów do drukarek

Wybór papieru do drukarki wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Nieodpowiedni papier wpływa na jakość wydruku oraz może prowadzić do uszkodzenia drukarki. Istnieją różne rodzaje papieru, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby móc wybrać odpowiedni.

Należy też pamiętać, że nie tylko papier ma wpływ na jakość wydruku, istotny jest bowiem również stan techniczny urządzenia oraz to, jakiej jakości są nasze tusze do drukarek. Niska jakość tuszu nigdy nie pozwoli na wykonanie naprawdę dobrego wydruku, co widać szczególnie w przypadku wydruków kolorowych i zdjęć.

Jednym z kryteriów wyboru papieru powinna być jego jakość. Papier klasy A jest ekstra biały, B – nieco mniej, C – również nieco mniej; C wciąż jest biały, ale pod warunkiem, że obok nie leży papier klasy A. Wyższa klasa to lepszy kontrast dla wydruku, który dzięki temu będzie wyraźny. Jest to szczególnie ważne w przypadku kolorowych wydruków.

Gramatura papieru (g/m2) odpowiada za jego wytrzymałość, grubość i nieprzezroczystość. Wyższa gramatura to grubszy papier i mniejsza przezroczystość W sprzedaży są przeważnie papiery o gramaturze 60-90 (i więcej) g/m2.
Grubość papieru wpływa na jego zginanie i sztywność. Zwykle papier posiada grubość 110 mikronów.
Nieprzezroczystość odpowiada za to, czy wydruk będzie przebijał na drugą stronę. Przebijający utrudnia czytanie tekstu, szczególnie gdy przebijają kolorowe grafiki.
Gładkość papieru to także istotny parametr. Im papier gładszy, tym lepszej jakości wydruk można na nim wykonać.

„Uniwersalny” papier do drukarek nie istnieje, tak samo jak nie istnieją uniwersalne opony samochodowe lub uniwersalny szampon, który każdemu będzie odpowiadał. Wybierając „uniwersalny” papier przeznaczony zarówno do drukarek laserowych jak i atramentowych należy liczyć się z gorszą jakością wydruku niż w przypadku papieru przeznaczonego dla konkretnego typu drukarki.

papier do drukarki